Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z patyczka odrośli.

Wykorzystując taką okoliczność, zdołamy dzięki niej stworzyć wyjątkowe formy żywopłotu. Z racji tego nasze ogrodzenie nabędzie niepowtarzalny charakter i będzie się promować pośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji oraz podmokłych łąkach wierzby od dawien dawna zadomowiły się w krajowych zieleńcach. Doceniliśmy je za urodę i spectficzne kiciusie. Nie są ambarasujące, pożądają jeno bez liku nawodnienia i nie dużo słońca. Zaspokoją się bez mała wszelką ziemią.


Niewiele roślin zdoła też równie ekspresowo pobudzać stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby niezwykle swobodnie odtwarzają również swój system korzeni. Wystarczy, iż obcięty lub nawet złapany pęd zagłębiony w zwilgotniałej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz przekaże zaczątek kolejnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na pomysł, aby z wierzb robić zaplatane przęsła ogrodzeniowe czy też parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie wskazane jest dysponować tak fikuśne ogrodzenie. Najakuratniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać poniższe rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę wzajemnych cech:

robią proste, długie oraz wielce plastyczne pędy – dzięki temu można swobodnie modelować postać ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po obcięciu- w skrótowym okresie możemy wypleść całe przęsło na płot;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już myśl na postać płotu, musimy zdobyć należyte wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, zoczenie ich w warunkach normalnych jest żmudne, bo dziko rosnące krzewy sporadycznie emitują bardzo długie i proste pędy. Najlepiej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy pierw pozycję w ogrodzie, ździebko przez nas nawiedzane i mało widzialne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy dostać z dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy powinno się je namoczyć na 24 godziny w wodzie, tak aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak żeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny migiem się gęstnieją, wobec tego powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa powywracamy roślinom swobodnie rosnąć, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki rzadko przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s